Doradztwo Finansowe: kredytowe, inwestycyjne

Szukaj:


Jak wybrać dobrego doradcę finansowego?

Wielu z nas wciąż marzy o czasach łatwych i przyjemnych inwestycji. Te jednak są już dawno za naszymi plecami, a przed nami rozciąga się krajobraz wymagający pomocy… dobrego doradcy finansowego. Jak znaleźć wspomnianego specjalistę? W jaki sposób odróżnić profesjonalistę od typowego amatora?

Niejednokrotnie zdarza się, iż doradca zapewnia nas, że inwestując w fundusze danych akcji będziemy w stanie zyskać w przeciągu okresu 12 miesięcy od 40 do nawet 60 procent. Niestety, nasz doradca ani słowem nie wspomniał o związanym z inwestycją ryzyku. Dlaczego? Otóż każdy sprzedany przez niego produkt finansowy to kolejna, trafiająca do jego kieszeni… prowizja.

W związku z powyższym, dokonać należałoby wyboru właściwego, profesjonalnego doradcy finansowego. Niestety, wybór ten nie jest łatwy. Na rynku znajdujemy bowiem rzesze osób nazywających się doradcami finansowymi. Co gorsza, określeniem tym posługiwać może się każdy, gdyż zawodu doradcy finansowego nie regulują żadne przepisy prawa. Ponadto, aby stać się doradcą finansowym nie trzeba posiadać ani odpowiedniego wykształcenia ani też państwowych licencji. Co to oznacza w praktyce? Otóż powyższa sytuacja stwarza wręcz idealne warunki do skorzystania z usług… zwykłego amatora. Jakość świadczonych przez doradców usług jest więc niezwykle zróżnicowana. W Polsce wciąż brakuje osób, oceniających sytuację oczami klienta, a więc doradców analizujących nasze indywidualne potrzeby takie jak chociażby cel inwestycyjny czy też stosunek do ryzyka.

Niemniej przed wyborem doradcy zastanówmy się czy jest on nam… w ogóle potrzebny. Jeśli stwierdzimy, iż jego pomoc jest nam niezbędna, w pierwszej kolejności przeprowadźmy wywiad środowiskowy wśród osób, które poleciły nam konkretnego specjalistę. Warto dodać, iż znaczące firmy doradztwa finansowego na ogół promują swoją markę za pomocą akcji marketingowych, jednak część firm wciąż dociera do klientów drogą telefoniczną. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na fakt, iż w wypadku, kiedy to doradca zadzwoni do nas z propozycją spotkania, to z reguły praktycznie nic nie wiemy o firmie, którą reprezentuje. W takiej sytuacji doradca na ogół wymienia nazwisko osoby nas rekomendującej. W takim wypadku należy więc zatelefonować do wymienionej osoby i zadać następujące pytania: jak wyglądało spotkanie? W jakiej atmosferze przebiegało? Jaki produkt został przedstawiony? Pamiętajmy, iż firmy doradztwa finansowego nie prowadzą działalności charytatywnej. Dlatego też zawsze oczekujmy konkretnej odpowiedzi na pytania dotyczące kosztów, opłat, prowizji itp.

Kompetencje doradcy

Jak już wspominaliśmy, doradcą zostać może niemal… każdy. Warto zauważyć, iż możliwa jest więc sytuacja, w której to firma, obiecując wysokie zarobki, rekrutuje osoby prosto z ulicy, nieposiadające ani doświadczenia ani też przygotowania merytorycznego. Na szczęście większość firm wymaga od swoich pracowników posiadania wyższego wykształcenia, podstawowej wiedzy z zakresu finansów oraz zdolności nawiązywania relacji z klientem.

Doradca niezależny

Dokonując wyboru zawsze starajmy się wybrać doradców niezależnych. Choć zdecydowana większość firm uczyniła z tego zwrotu swego rodzaju hasło przewodnie, to jednak w praktyce spotkać możemy się z dwoma rodzajami niezależności, a mianowicie niezależnością kapitałową (właścicielem firmy doradztwa finansowego nie jest ani bank ani też inna instytucja finansowa) oraz niezależnością produktową (firma posiada w swojej ofercie duży zasób produktów finansowych).

A jak ocenić, iż firma nie jest firmą niezależną? Otóż, jeśli okaże się, iż podczas spotkania doradca proponował klientom wyłącznie jeden i ten sam produkt, firmy tej prawdopodobnie nie możemy zaliczyć do niezależnych.

W przypadku małżeństw, spotkanie z doradcą zawsze powinno odbywać się w obecności obu osób. Dlaczego? Otóż w trakcie przeprowadzania wstępnej analizy doradca zada nam szereg pytań dotyczących spraw domowych finansów. Zdarzyć może się więc, iż część odpowiedzi znać może wyłącznie jeden z małżonków.

Podczas spotkania nie bójmy się zadawać pytań. Przepytajmy więc doradcę z ilości produktów znajdujących się w ofercie firmy, przebytych szkoleń, kwalifikacji. Naturalnie nie zapominajmy również o kosztach. Choć wspomniane koszty nie zostaną nam przedstawione w formie rachunku za poradę, to jednak niemal zawsze ukryte są one w produktach finansowych oferowanych przez doradców. Warto dodać, iż po zakończonym spotkaniu doradca może poprosić nas o kontakty telefoniczne do naszych znajomych, w celu zaoferowania swoim swoich usług. Pamiętajmy, by takowe informacje podawać wyłącznie w przypadku, kiedy to jesteśmy w 100% pewni kompetencji danego doradcy finansowego.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż zawód doradcy finansowego jest zajęciem niezwykle opłacalnym. Szacuje się, iż średnie dochody początkującego doradcy mogą przekroczyć nawet poziom 4 tysięcy złotych netto. W związku z powyższym nie należy śpieszyć się z podpisywaniem umowy, zwłaszcza w przypadku, kiedy to doradca starać będzie się przekonać nas za pomocą na przykład… zastraszenia nas perspektywą niezwykle niskiej emerytury. Nawet, jeśli doradca przekona nas, iż produkt został idealnie dopasowanych właśnie do naszych potrzeb, dokładnie przemyślmy jego słowa raz jeszcze. Również gwarancja możliwość zrezygnowania z umowy w przeciągu określonego czasu nie powinna stanowić dla nas podstaw do jej natychmiastowe zawarcia. Dlaczego? Otóż okazać może się, iż do późniejszej rezygnacji z umowy potrzebna będzie nam pomoc wspomnianego doradcy, a ten może nagle stać się dla nas zupełnie… nieuchwytny.

Zakres pomocy

Niemal każdy doradca zapewni nas, iż będzie on z nami w stałym kontakcie. Niemniej jednak nie rzadko ma miejsce sytuacja, w której to po podpisaniu umowy nasz doradca staje się po prostu nieuchwytny. Niezwykle ważne jest więc, by doradca był z nami w ciągłym kontakcie, jak również informował nas o wszystkich ważniejszych wydarzeniach rynkowych, a tym samym ostrzegał o możliwości zaistnienie potencjalnego niebezpieczeństwa.

Licencje

Wraz z końcem roku 2007 pojawiła się informacja, że Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła uregulować kwestię zawodu doradców finansowych. I choć proponowane były rozwiązania pod postacią certyfikatów dla poszczególnych doradców czy też dla konkretnych firm, to jednak póki, co kwestia ta wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

VN:F [1.8.5_1061]
Rating: 8.5/10 (6 votes cast)
Jak wybrać dobrego doradcę finansowego?8.5106

Dodaj komentarz:

video komentarz

Kredyt mieszkaniowy - Poradnik

Partnerzy

Najnowsze na forum finansowym

Najtańszy kredyt mieszkaniowyNajtańszy kredyt mieszkaniowy
Chcesz wiedzieć jak obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego oraz jak spłacić kredyt przed terminem? Skorzystaj z wiedzy zgromadzonej w tym poradniku, opracowanym przez analityka bankowego...


Partnerzy Portalu Finansowego e-Banki