Doradztwo Finansowe: kredytowe, inwestycyjne

Szukaj:


Pierwsze w Polsce certyfikaty dla doradców finansowych

2 października br. odbył się pierwszy w Polsce egzamin na międzynarodowy certyfikat Doradcy Finansowego European Financial Guide (EFG). Organizatorem była Europejska Akademia Planowania Finansowego. Certyfikaty zdobyło 10 doradców finansowych firmy Expander – lidera na polskim rynku doradztwa finansowego. Uroczyste wręczenie certyfikatów miało miejsce się 24 listopada w Warszawie. Już wkrótce kolejni doradcy Expandera będą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez EAFP i ubiegać się o formalne potwierdzenie swoich kwalifikacji.

Działająca na licencji EAFP w Bad Homburg Europejska Akademia Planowania Finansowego-Polska prowadzi certyfikację Doradców Finansowych na trzech poziomach zaawansowania. Ma ona prawo przeprowadzać egzaminy na Doradców Finansowych, organizować kursy i wydawać międzynarodowe certyfikaty, które są sygnowane przez European Federation of Financial Professionals (EFFP) – międzynarodową instytucję, która działa na rzecz upowszechniania i potwierdzania wysokich standardów wykonywania zawodu Doradcy Finansowego.

Doradca Finansowy to nowy zawód w Polsce. Można szacować, że wykonuje go jedynie kilkaset osób. W krajach zachodnich rozwija się już od wielu lat i cieszy się wysokim prestiżem społecznym. Co więcej np. w Wielkiej Brytanii i we Włoszech Doradca Finansowy musi uzyskać państwową licencję, podobnie jak osoba świadcząca doradztwo inwestycyjne czy podatkowe w Polsce. – Expander stworzył w Polsce zawód niezależnego doradcy finansowego. Teraz jako pierwsi wyznaczamy standardy jeśli chodzi o kwalifikacje i poziom merytoryczny doradców – mówi Grzegorz Mielcarek, Dyrektor ds. Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych w Expanderze. – Certyfikacja jest niezbędna po to, by konsument miał pewność, że korzysta z pomocy fachowca. Szczególnie w sytuacji, gdy liczb firm i osób zajmujących się doradztwem finansowym systematycznie rośnie – dodaje.

Od Doradcy Finansowego oczekuje się znajomości produktów i usług rynku finansowego, w tym bankowych, ubezpieczeniowych, giełdy papierów wartościowych oraz rynku nieruchomości i walutowego. Te umiejętności i wiedza mają służyć optymalizacji sytuacji finansowej klienta. Zasady rządzące finansami gospodarstw domowych są takie same jak w przypadku przedsiębiorstw. Ten kto nie planuje finansów i nie przeprowadza bilansu, może zostać zaskoczony wysokością kosztów ponoszonych na edukację dzieci, zbyt niską emeryturą, brakiem środków finansowych na mieszkanie, urlop lub samochód. Aby temu zapobiegać profesjonalnie przygotowany Doradca Finansowy powinien znać też zasady i metody planowania finansowego, w tym m.in. sposoby budowania i oceny bilansu, sporządzania rachunku zysków i strat, planowania cash flow. Dzięki tym umiejętnościom służyć może fachową radą klientowi i budować jego zaufanie.

Doradztwo Finansowe to jeden z zawodów o najlepszych perspektywach w sektorze finansowym. Absolwenci szkół i uczelni dostrzegają coraz wyraźniej możliwości rozwoju kariery zawodowej, związane z zawodem Doradcy Finansowego. Te tendencje widoczne są już od wielu lat we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i innych krajach zachodnich. U nas też stają się faktem. – W ciągu czterech lat działalności opracowaliśmy unikalny system szkoleń dzięki, którym praktycznie kształcimy ludzi na doradców finansowych.  O efektywności tego systemu świadczny nasza wiodąca pozycja na rynku. Od początku jednak szukaliśmy możliwości potwierdzenia kwalifikacji naszych doradców przez zewnętrzną, renomowaną instytucję. Dzięki EAPF mieliśmy taką szansę  i skorzystaliśmy z niej jako pierwsi – mówi Grzegorz Mielcarek.

W kontekście olbrzymiej i wciąż wzrastającej różnorodności produktów finansowych widoczna jest potrzeba kształcenia Doradców Finansowych kompleksowo, w sposób całościowy obejmujący produkty bankowe, inwestycyjne i ubezpieczeniowe. Klienci coraz częściej mają potrzebę skorzystania z usług wszechstronnie przygotowanego zawodowo i merytorycznie Doradcy Finansowego. Drogą do zaspokojenia tej potrzeby jest uznany system specjalistycznego kształcenia ustawicznego, obejmujący potwierdzenie – poprzez uzyskanie międzynarodowego prestiżowego certyfikatu – posiadanych umiejętności i poświadczony fakt aktualizacji wiedzy. Pionierskie działania w tym zakresie prowadzi w Polsce Europejska Akademia Planowania Finansowego.

Źródło: www.expander.pl – informacja prasowa, 24.11.2005

VN:F [1.8.5_1061]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz:

video komentarz

Kredyt mieszkaniowy - Poradnik

Partnerzy

Najnowsze na forum finansowym

Najtańszy kredyt mieszkaniowyNajtańszy kredyt mieszkaniowy
Chcesz wiedzieć jak obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego oraz jak spłacić kredyt przed terminem? Skorzystaj z wiedzy zgromadzonej w tym poradniku, opracowanym przez analityka bankowego...


Partnerzy Portalu Finansowego e-Banki